Optisyenler Atamalar İçin Sağlık Bakanlığı Yetkililerine Seslendi

  • Haberin Tarihi: Mart 24, 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Optisyenler Atamalar İçin Sağlık Bakanlığı Yetkililerine Seslendi

Optisyenler başta Bakan Sayın Ahmet Demircan olmak üzere, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile diğer Yetkililere aşağıdaki sorularını ve yasal haklarını kullanarak Kamuda İstihdamı sordular.

Optisyenler Platformu olarak bu haklı mücadelelerine bütün Meslektaşlarını da davet etti ve aşağıdaki soruları Yetkililere sorarak sorunlarının Yetkililer tarafından bilinmesine ve çözümünün hızlanmasına katkı sağlayabileceğini düşünüyorlar.

Soru 1; ‘2004 Tarihli 5193 Sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’ ile Optisyenlik sağlık mesleği olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda 5193 Sayılı Kanun hükmünde görev yapan Türkiyede’ki 6 bin 200’den fazla Optisyenlik Müesseselerini ölçme ve değerlendirme alanında mesleki bilgi gerektiren yazışma, denetleme, ruhsatlandırma, çalışma usullerinin takibi vb. işlemlerini Sağlık Bakanlığına bağlı, İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde hangi unvandaki personeller yapıyor? Ve bu personellerin eğitimleri bunun için yeterli mi?

Soru 2; Optisyenler aldıkları eğitim sonucu; Optisyenlik Müesseselerinin kendi yasa ve yönetmelik gereği taşıması gereken özellikleri, bulundurulması gereken aletleri, stokların tutulmasını, zorunlu defter ve kayıtların mesleki kriterlere uygunluğunu tespit edecek yeterliliğe sahip tek sağlık personelidir.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.

Sonraki Haber

Bölümün en çok okunan haberleri