Kronik Böbrek Hastalığı

  • Haberin Tarihi: Şubat 21, 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kronik Böbrek Hastalığı

Kronik Böbrek Hastalığı Nedir?

Kronik böbrek hastalığı (CKD), böbreklerinizin hasar görmesi ve kanı gerektiği şekilde filtrelemesi mümkün değildir. Böbrek hastalığının gelişimi için başlıca risk faktörleri diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ve ailesinde böbrek yetmezliği hikayesidir.

Kronik Böbrek Hastalığının Nedenleri

Diyabet ve yüksek tansiyon, böbrek hastalığının en yaygın nedenidir. Sağlık uzmanınız böbrek hastalığınızın nedenini bulmak için test yapabilir. Böbrek hastalığınızın nedeni aldığınız tedavinin türünü etkileyebilir.

Testler ve Teşhis

Test, böbrek hastalığınız olup olmadığını bilmek için tek yol olabilir. Şeker hastalığınız varsa, yüksek tansiyonunuz, kalp rahatsızlığınız veya ailenizin böbrek yetmezliği öyküsü varsa kontrol edin. Böbrek hastalığınızın ne kadar erken ortaya çıkarsa o kadar çabuk tedavi alabilirsiniz.

Kronik Böbrek Hastalığını Yönetmek

Böbreklerinizi korumak için adımlar atabilirsiniz. Böbrek hastalığını tedavi etmek için atmanız gereken en önemli adım kan basıncınızı kontrol etmektir. Sağlıklı alışkanlıklar böbrek hastalığınızı yönetmenize de yardımcı olabilir.

Kronik Böbrek Hastalığı İçin Doğru Yeme

Doğru yiyecekleri yiyerek böbrek hastalığınızın kötüleşmesini önleyebilirsiniz. Böbrek sağlığınızı korurken yemeyi sevdiğiniz yiyecekleri içeren bir yemek planı hazırlamak için bir diyetisyenle birlikte çalışın.

Kronik Böbrek Hastalığını Önleme

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı veya ailenin böbrek yetmezliği öyküsü varsa böbrek hastalığı riski taşırsınız. Risk faktörünüz varsa, böbrek hastalığına karşı test edin ve böbreklerinizi sağlıklı yiyecek tercihleri ​​yaparak, daha aktif olmaktan, sağlıklı bir kiloya yöneltmekten ve böbrek hasarına neden olan sağlık koşullarını yönetmekten koruyun.

Böbreklerim Başarısız Olursa Ne Olur?

Böbrek yetmezliği, böbreklerinizin işlevlerini yerine getiremediklerini gösterir. Diyaliz veya nakil gibi böbrek fonksiyonlarınızın yerini alması için seçeneklerinizi dikkate almak için sağlık ekibinizle ve ailenizle birlikte çalışın. Sizin için en uygun bir tedavi seçin.
Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.