Kamu hastanelerinde sağlık turizmi atağı

  • Haberin Tarihi: Ağustos 11, 2017
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kamu hastanelerinde sağlık turizmi atağı
Sağlık turizmi ile ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik ile kamu hastaneleri de artık bu alanda hizmet verebilecek.
13 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanırken, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterleri yerine getiren kamu hastaneleri, yurt dışından direkt hasta alabilecek.
Yönetmelikte, konuyla ilgili olarak, “Uluslararası sağlık turizmi kapsamında faaliyette bulunabilmek için; sağlık tesisinin ve aracı kuruluşun uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi alması zorunludur” denildi.
Sağlık Bakanlığı, turist getirmek isteyen hastanelere yönelik birçok kriter belirledi.
Hastaneler, sağlık turizmi hizmeti verecek doktorun tüm bilgilerini internette detaylı bir şekilde anlatacak. Turistler, hekimle ilgili istediği bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek.
Ayrıca hastaların klinik ve laboratuvar bulguları, yapılan incelemeler ve taburcu edildikten sonra hastanın yapması gerekenler, turistin kendi dilinde hazırlanarak, imza karşılığında teslim edilecek. Ayrıca, turistin ödemelerini, gelmeden önce depozito olarak hastanenin
hesabına yatırabileceği bir altyapı oluşturulacak.
Yabancı hasta getirme imkanından yararlanmak isteyen hastaneler, İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunacak. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 7 ana başlıktaki 9 kriteri yerine getiren hastaneler, turist getiren aracı kuruluşlarla anlaşma yapabilecek. Bu sayede sağlık turistinin rahatlıkla hastanelere ulaşması sağlanacak.
Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.

Sonraki Haber

Bölümün en çok okunan haberleri