Diyabet ve Ayak Sorunları

 • Haberin Tarihi: Şubat 21, 2018
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Diyabet ve Ayak Sorunları

Ayak sorunları diyabetlilerde sık görülür. Diyabet için ayak parmaklarını, ayak pedalını veya bacağını kaybedeceğinizden veya sahip olabilecek birilerini tanıdığınızdan korkabilirsiniz, ancak her gün ayaklarınızın üstesinden bakarak şeker hastalığına bağlı ayak problemleri alma şansınızı düşürebilirsiniz. Kan şekeri seviyelerinizi yönetmek, aynı zamanda kan şekeri de denilir; ayaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Şeker hastalığı ayaklarımı nasıl etkiler?

Zamanla diyabet diyabetik nöropati olarak da adlandırılan , karıncalanma ve ağrıya neden olabilecek sinir hasarına neden olabilir ve ayaklarınızdaki hissinizi kaybetmenize neden olabilir. Ayaklarınızdaki hissi kaybettiğinizde, çorapınızın veya ayağınızdaki bir blister içinde bir çakıl hissetmeyebilirsiniz; bu da kesiklere ve yaralara neden olabilir. Kesikler ve yaralar enfekte olabilir.

Diyabet ayaklarındaki kan akışını da düşürebilir. Bacak ve ayaklarınıza yeterli miktarda kan akmamak, ağrının ya da enfeksiyonun iyileşmesini zorlaştırabilir. Bazen, kötü bir enfeksiyon hiç iyileşmez. Enfeksiyon kangrene neden olabilir .

Tedaviyle iyileşemeyen kangren ve ayak ülserleri ayak parmağınızın, ayak bölgenizin veya bacağınızın bir bölümünün kesilmesine neden olabilir . Bir cerrah kötü bir enfeksiyonun vücudunuza geri yayılmasını önlemek ve hayatınızı kurtarmak için bir amputasyon yapabilir. Ciddi enfeksiyonlar ve kangreni önlemek için iyi ayak bakımı çok önemlidir.

Nadir de olsa şeker hastalığından kaynaklanan sinir hasarı, Charcot’un ayağı gibi ayak şeklindeki değişikliklere neden olabilir . Charcot ayağı kızarıklık, sıcaklık ve şişme ile başlayabilir. Daha sonra ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızdaki kemikler kayabilir veya kırılabilir; bu da ayaklarınızın tuhaf bir şekle (“rocker bottom” gibi) neden olmasına neden olabilir.

Ayaklarınızı her gün kontrol edin

Ayak sorunlarınız olabilir, ancak ayağınıza acı hissetmeyin. Her gün ayaklarınızı kontrol etmek, sorunları daha da kötüleşmeden önce görmenize yardımcı olacaktır. Hatırlamanın iyi bir yolu, ayakkabılarınızı çıkarırken her akşam ayaklarınızı kontrol etmektir. Parmaklarınız arasında da kontrol edin. Ayaklarınızı görmek için eğilme konusunda sorun yaşıyorsanız, onları görmek için bir ayna kullanmayı deneyin ya da başkasından ayağınıza bakmasını isteyin.

Gibi sorunları arayın

 • kesikler, yaralar veya kırmızı lekeler
 • şişme veya sıvı dolu kabarcıklar
 • tırnağınızın kenarının cildinize yetiştiği çiçek tırnakları
 • Aynı noktada çok fazla sürtünme veya basınçtan kaynaklanan kaba cilt lekeleri olan mısırlar veya kalluslar
 • ayak tabanında et renkli büyümeler olan plantar siğiller
 • atlet ayağı
 • sıcak noktalar
 • Doktorunuz, ayağınızı daha çok rahatsız edecek bazı ayak problemleriniz varsa, ayaklarınızın farklı bölgelerinde cildin sıcaklığını almasını tavsiye edebilir. Bir “sıcak nokta”, bir blister veya ülserin başladığı ilk işaret olabilir.

  Bir blister, kesik veya boğazın bandajla örtün. Pürüzsüz mısır ve kaloz aşağıda açıklanmıştır.

  Ayaklarınızı her gün yıkayın

  Ayağınızı sabunla sıcak, sıcak olmayan suyla yıkayın. Suyun çok sıcak olmadığından emin olmak için test edin. Suyun sıcaklığını test etmek için bir termometre (90 ° – 95 ° F güvenli) veya dirseğiniz kullanabilirsiniz. Cildiniz çok kuru kalacağı için ayaklarınızı ıslatmayın.

 

Ayaklarınızı yıkadıktan ve kuruttuktan sonra talk pudrası veya mısır nişastası parmaklarınız arasına koyun. Ayak parmakları arasındaki cilt nemli kalma eğilimindedir. Toz bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olması için cildi kuru tutacaktır.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.